Free Mind Festival - Białystok 2010 - 24-26 września

Dla Mediów

Ideą Free Mind Festivaljest podążanie za sztuką młodych, za nurtem tego, co aktualnie ich fascynuje i inspiruje. Sztuka uliczna jest dynamicznym i kontrowersyjnym nurtem, wykracza poza granice, dotyka nowych problemów, proponuje nieznane formy wyrazu. Free Mind Festival jest połączeniem kilku dziejących się równolegle działań skierowanych do różnych grup docelowych, wyróżnia go fakt, iż traktuje sztukę uliczną globalnie, chce ją poznawać i prezentować szerokiej publiczności.

FREE MIND FESTIVAL REALIZOWANY JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM PREZYDENTA MIASTA BIAŁEGOSTOKU ORAZ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

Free Mind Festivaljest propozycją skierowaną przede wszystkim do młodych ludzi, których interesuje taniec (Hip Hop, BBoying) i muzyka (Dj-ing), lecz także do osób interesujących się kulturą i sztuką w szerokim zakresie.

Sama nazwa, Free Mind, to nie tylko czysty i wolny umysł, to przede wszystkim kreatywność, wszechstronność i otwartość. Chcemy pokazać, że warto kreować nową jakość, warto pokazywać efekty swojej pracy, a co najważniejsze warto być sobą.

BBOY CONTEST

Rozpocznie tegoroczną edycję Free Mind Festival. Nie zamierza być on jednak kontrpropozycją dla innych tego typu imprez. Taniec nie jest dla nas elementem konkurencji, nie wprowadzamy w naszym pojmowaniu Free Mnd Festival wartościowania pomiędzy białostockimi wydarzeniami tanecznymi. Staramy się szerzej ujmować temat, raczej umożliwiać kolejne spotkanie z tańcem i muzyką. Stwarzamy też kolejną możliwość zaprezentowania się młodych, zdolnych osób zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Zmagania bboy’s o atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe zobaczymy w 2 kategoriach: walki ekip bboyowych (3 vs 3) oraz Solo Contest (1 vs 1).

Bilety na pokaz Bboy Contest będzie można nabyć na tydzień przed imprezą w Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia (ul. Kolejowa 14 c) lub w dniu imprezy w Famie (ul. Legionowa 5).

 

SHOWCASE CONTEST&BATTLE

To zmagania najbardziej kreatywnych ekip hip hopowych w kraju. Wystąpią:  Fair Play Crew, SKANDAL, BORN TO DANCE, Fitness Trapez Grochówka, Kolba, eMBi Crew, Jedziems, Best Crew, Invisible soul crew, YOUCANDOIT. Jak co roku ekipy będą walczyć o cenne nagrody finansowe oraz rzeczowe.

W tym roku, elementem dodatkowym jest pokaz „The Bridge Project”, czyli efekt pracy nad polsko – brytyjskiem projektem. Początkowo białostoccy tancerze, uczestniczą w zajęciach warsztatowych w Manchesterze, by potem wraz z zespołem Shockout zaprezentować efekt finałowy podczas Free Mind Festival.

Projekt jest wspierany finansowo przez Marszałka Województwa.

Bilety na pokaz Showcase Contest & Battle będzie można nabyć na tydzień przed imprezą w Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia (ul. Kolejowa 14 c) lub w dniu imprezy w Famie (ul. Legionowa 5).

 

SCRATCH SESSION

Festival zakończy się Scratch Session, czyli imprezą poświęconą muzyce.Zobaczymy zmagania dj’s, którzy zostali wybrani w I etapie, na podstawie przesłanych  wcześniej scratchów stworzony na bazie wcześniej przygotowanych przez nas beatów. W kolejnym etapie, czyli już na scenie w FAMie będą oni skreczowali do wylosowanego podkładu, a więc będzie to Freestyle. Do zdobycia są atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe.

Bilety na Scratch Session będzie można nabyć na tydzień przed imprezą w Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia (ul. Kolejowa 14 c) lub w dniu imprezy w Famie (ul. Legionowa 5).

 

WARSZTATY

Podczas warsztatów Free Mind pojawią się znane osoby w środowisku tanecznym.

Jamie Luke zalicza się do grona najbardziej uzdolnionych tancerzy i instruktorów hip hopu w Wielkiej Brytanii. Natomiast „Ryfa”, która poprowadzi warsztaty podczas festiwalu jest cenionym  w Polsce instruktorem hip hop. Znaną ksywką z świata bboyingu jest Rogal WHSB (Marcin „Rogal” Rogalski), jeden z najbardziej znanych bboy’s w Polsce. Również wśród polskich nazwisk i ksywek nie zabraknie osób znanych, a co najważniejsze cenionych, tj. Bartosz „Skoora” Bandura.

Warsztaty w ramach Free Mind Festiwal odbędą się w Danceoffnia Studiu Działań Kreatywnych. Będzie to unikalna okazja, by móc przez jeden weekend popracować z profesjonalistami, za wręcz symboliczną opłatą. Warsztaty poprowadzą Jamie Luke, „Ryfa”, Marcin „Rogal” Rogalski oraz Bartosz „Skoora” Bandura.

 

O wyjątkowości Free Mind Festival decyduje przede wszystkim sama idea, nie ograniczamy się do jednej formy wyrazu, kładziemy nacisk na kreatywność, podkreślając przy tym, że sztuka uliczna to nie tylko taniec, ale i muzyka i sztuki wizualne. W przyszłości pragniemy by Free Mind był spotkaniem przedstawicieli wszystkich tych dziedzin. Unikalny jest także sam klimat imprezy, pomimo, iż będą to konkursy chcemy by Festiwal cechowała przyjazna atmosfera, by przyjemny dla osób przyjeżdżających z całej Polski był sam fakt spotkania się w większym gronie.

Patroni